- Samsung v září představil fanouškovskou verzi telefonu Galaxy S20
- Novinka Galaxy S20 FE 5G sází na perfektní poměr cena/výkon
- Láká na 5G, nadupaná střeva, výborný foťák a skvělý displej
- Jde bez debat o černého koně vlajkové třídy
Samsung na konci září představil novinku do počtu. Řeč je samozřejmě o telefonu Galaxy S20 FE 5G, který momentálně ždímeme až na dřeň (recenze bude co nevidět). Proč jsme zmínili “do počtu”? Protože papírově to vypadalo jen na nepatrnou obměnu na jaře představené vlajky Galaxy S20, a nutno dodat, že nálepku fanouškovská verze (proto přídomek FE) jsme jihokorejské společnosti zpočátku vůbec nebaštili. Měli jsme pár předsudků, které se po několika minutách od otevření krabičky vytratily jako pára nad hrncem, a vy se hned dozvíte proč.
Galaxy S20 FE 5G – klíčové specifikace
- Konstrukce: plast – hliník a sklo
- Rozměry: 159,8 × 74,2 × 8,4 mm; Váha 193 g
- Displej: 120Hz 6,5″ Super AMOLED Infinity-O, 2400 × 1080 px px, jemnost 404 ppi
- Procesor: Snapdragon 865 (7 nm+), 2,84 GHz; Paměť: 6 GB RAM, 128 GB (UFS 3.1)
- Operační systém: Android 10 + One UI 2.5
- Další: podpora 25W nabíjení, bezdrátové dobíjení 10 W, reverzní nabíjení, baterie 4 500 mAh, IP68, stereo reproduktory, podpora 5G a všech LTE pásem, čtečka otisků v displeji
- Přední fotoaparát: 32 Mpx (clona f/2.2)
- Zadní fotoaparát: 12 Mpx hlavní (clona f/1.8), 12 Mpx ultraširokáč, 8 Mpx teleobjektiv, OIS, až 3× optický zoom, LED blesk
Naprosto nenápadný krasavec
Když telefon vytáhnete z téměř až fádní krabičky, dostaví se pocit, že jde prostě jen o další Samsung. Zpracování je sice prvotřídní, ale zadní kryt (imitace matného skla) je pouze plastový. Pokud přímo hltáte prémiové modely a kocháte se při prvním dotyku, tak tady narazíte. Ale! Na druhý pokus zjistíte, že je vlastně dost v pohodě, a navíc díky příjemně zaobleným zádům přímo skvěle padne do ruky. Galaxy S20 FE se opravdu výborně drží.
A to není všechno. Téměř celé čelní straně dominuje Super AMOLED s doslova titěrnými rámečky, který jen nepatrně ruší maličký průstřel v jeho horní části uprostřed, kde se nachází 32Mpx selfie kamerka. Displej je opravdu parádní a vynikající pocit z něj umocňuje i rychlá obnovovací frekvence se 120 hertzy.
Tentokrát i se Snapdragonem
Samsungu jsme dost hlasitě a důrazně vyčítali, že Evropu trochu “šulí”, protože sem tahá vlajky s čipsetem Exynos. Ten není špatný, ale pokud mu šlápnete na krk, topí jak třicet let stará kachlová kamna a baterku pojídá jak otesánek. A tak možnost si na našem trhu osahat i verzi se “Snapem” tentokrát vřele vítáme. Osmijádrový Snapdragon 865 s maximálkou 2,84 GHz není možná žádný supersport, ale pořád jde o prvotřídní procesor, kterému výkon stříká ušima (kdyby nějaké měl). Nedalo nám to a trošku jsme ho potrápili. Schválně mrkněte na následující video.
Ve stále oblíbeném syntetickém benchmarku AnTuTu smartphone nasbíral skoro 580 tisíc bodů. V tomto ohledu na ty nejlepší prostě nemá. Na druhou stranu jde stále o výkonnostní raketu, se kterou nebudete mít sebemenší problém rozjet cokoliv. A pokud jde o běžné denní úkoly (web, poslech hudby, navigace atd.) tak tuplem ne. A nebyli bychom to my, kdybychom nemysleli i na vás, hráče. Do smartphonu jsme nahráli tři oblíbené herní tituly – PUBG, CoD Mobile a Aphalt 9. Máme pro vás naměřené hodnoty po 90 minutách hraní:
- PUBG, smooth + extreme, 60 FPS, stabilita 97 %, spotřeba 25 %, CPU 41°C
- CoD Mobile, vše naplno, 60 FPS, stabilita 97 %, spotřeba 28 %, CPU 42°C
- Asphalt 9, 30 FPS, stabilita 100 %, spotřeba 30 %, CPU 42°C
Prostředí na jedničku
Jste fanoušky čistého Androidu a máte rádi jednoduchý vzhled? Chyba lávky. Platforma jihokorejského molochu je této představě na hony vzdálená. Novinka je toho jasným důkazem. Běží sice na loňském Androidu 10 (s říjnovými bezpečnostními záplatami – pozn. redakce), ale to není vůbec žádný hendikep.
One UI 2.5 totiž šlape skvěle. Co skvěle, přímo parádně. A navíc další dobrou zprávou je i to, že aktuální Android 11 spolu s One UI 3.0 je pomalu za dveřmi. Pokud bychom to měli výstižně shrnout, jde o derivát celé palety funkcí, nejrůznějších nastavení a služeb. Korejec dokazuje, že slovo „ekosystém“ není vlastní pouze konkurenčnímu Applu.
A fotí dobře? Zatraceně dobře!
U tří zadních foťáků jsme si taky dobře naběhli. Papírově totiž nevypadaly nic moc, protože jde de facto o recykláty z loňského roku. Jenže už při prvním focení jsme museli rapidně změnit názor. Samsung je totiž doslova ždímá na maximum a výsledek stojí za to! Hlavní “jen” 12Mpx kamera si vede zatraceně dobře. Výsledné snímky jsou velmi věrné, kontrast scény je opravdu působivý a detaily jsou vynikající. Jen zřídkakdy dojde k mírnému přeostření nebo naopak ztrátě ideální ostrosti (ve zhoršených podmínkách, což je s ohledem na vlastnosti snímače vlastně logické). A poměrně stejně dobře si vede i ultraširoký objektiv. Ostatně, názor si udělejte sami.
Jak Galaxy S20 FE 5G fotí?
Ukázka: klasika, 2x zoom, 5x zoom
Ukázka: makro, hlavní snímač, ultraširokáč
Co bychom mu vytkli? Třeba cenu? Jasně, skoro se to nabízí, ale chyba lávky. Za necelých 20 tisíc korun, za které je oficiálně k mání, totiž nabízí takřka všechno, a těch několik kompromisů (oproti konkurenci pomalejší drátové nabíjení, v balení není obal a selfie kamera také nepatří k nejlepším) si bez problémů obhájí. Navíc pokud ho seženete k úvazku s výraznou slevou u našich operátorů, je to doslova terno. Víc se stoprocentně dozvíte v naší recenzi!
Co se nám líbí?
- design
- displej
- výkon
- konektivita
- prostředí
- fotoaparát
- krytí IP68
Co se nám nelíbí
- v balení není obal
- chybí i drátová sluchátka
- selfie kamerka by mohla být lepší
- 25W dobíjení (jde to i rychleji)
MÁM HO A JE ÚPLNĚ SKVELEJ. S AUTOREM SOUHLAS.