Huawei Mate 40 Pro

RECENZE Huawei Mate 40 Pro: Google je minulost, jeho foťák je absolutní vrchol

  • Huawei Mate 40 Pro je až po strop napěchovaný technologiemi
  • Má nejlepší hlavní i selfie fotoaparát
  • Procesor Kirin 9000 je opravdový trhač asfaltu
  • Cena je 33 999 Kč, v předprodeji je novinka levnější a s dárkem

Navzdory chybějící podpoře Googlu Huawei se svým novým vlajkovým modelem Mate 40 Pro zcela jasně útočí na titul nejlepšího smartphonu letošního roku. Es v rukávu má nový telefon hned několik. Zmiňme například nadupaný procesor, bezkonkurenční fotoaparát nebo vysokokapacitní baterii, která se dobije mezitím, co si vyčístíte zuby a uděláte kafe.

Jak je to s tím Googlem?

Modely Mate od Huawei patří tradičně k tomu nejlepšímu, co na trhu najdeme. A to je případ i námi testovaného Mate 40 Pro. Zatímco hardwarově je novinka po čertech vybavený smartphone, tak u softwaru musí případní zájemci překousnout zásadní ústupek: kvůli americkým sankcím nemůže Huawei dávat do svých telefonů služby Googlu. Firma se to snaží řešit, byť samozřejmě určitě doufá, že se k plnohodnotnému Androidu zase někdy vrátí. Během posledního roku nicméně přišla s vlastním obchodem AppGallery a přinesla celou řadu technických řešení, jako například vyhledávání aplikací Petal Search nebo navigaci Petal Maps, která vás navede do cílové destinace.

Existují samozřejmě návody, jak omezení obejít a Google služby a aplikace do telefonu dostat (videa najdete na našem YouTube kanálu). Jenže ani tak nezprovozníte vše (třeba placení přes Google Pay rozhodně ne), postup je nicméně relativně jednoduchý a zvládne ho každý zkušenější uživatel.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | foto: vlastní

Balení

Mate 40 Pro si donesete domů v pro řadu Mate typické černé krabičce, ve které kromě samotného smartphonu najdete ještě kabel pro nabíjení a synchronizaci dat s koncovkami USB-A a USB-C a papírovou brožůrku, která vás naučí, jak s telefonem zacházet. Nechybí samozřejmě ani nabíjecí adaptér s mamutím výkonem 66 W.

Úchvatný na první pohled

Parádní je už samotný design. Mate 40 Pro je zřejmě ten nejluxusnější a nejelegantnější smartphone, jaký jsem zatím kdy měl v ruce. Po stránce designu vychází novinka z loňského modelu, který mě stále fascinuje. Připomeňme, že „třicítka pro“ je jedním z prvních smartphonů s displejem zahnutým do boků téměř do pravého úhlu. Této extravagance jsme se letos nedočkali, zahnutí není tak extrémní, což má ale zase za následek to, že se telefon pocitově o něco lépe drží v ruce, než předchůdce.

Mate 40 Pro – klíčové specifikace

  • Konstrukce: hliník a sklo
  • Rozměry: 162, 9 × 75,5 × 9,1 mm; Váha 212 g
  • Displej: 90Hz 6,76″ OLED, 2772 × 1344 px, jemnost 456 ppi,240Hz odezva displeje
  • Procesor: Kirin 9000 (5nm), 3,13 GHz; Paměť: 8 GB RAM, 256 GB (UFS 3.1)
  • Operační systém: Android 10 + EMUI 11 (bez podpory Google)
  • Další: podpora 65W nabíjení, bezdrátové dobíjení 50 W, reverzní nabíjení, baterie 4 400 mAh, IP68, podpora 5G a všech LTE pásem
  • Přední fotoaparát: 13 Mpx (clona f/2.4) + hloubkový ToF 3D
  • Zadní fotoaparát: 50 Mpx hlavní (clona f/1.9), 12 Mpx teleobjektiv s periskopem, 20 Mpx ultraširokoúhlý, OIS, až 5× optický zoom, LED blesk

Parádní displej

Rozměrově Mate 40 Pro trochu povyrostl. Rozměry jsou 162,9 × 75,5 × 9,1 milimetru a úhlopříčka displeje díky tomu o něco málo nabobtnala, což mi vůbec nevadilo. Ostatně celý dotykový panel Mate 40 Pro je skvělý. Úhlopříčka je 6,76 palce a rozlišení dostačujících 2 772 × 1 344 pixelů, jde samozřejmě o AMOLED panel s parádními barvami, kterému nechybí ani čím dál populárnější vysoká obnovovací frekvence. Ta má hodnotu 90 Hz a dotyk zaznamenává displej s frekvencí 240 Hz.

Reakce použitého panelu je příkladná, na nic se nikde nečeká. Jedním slovem – paráda! Displej už nemá v horní části uprostřed výrazný výřez, namísto toho je tu dvojitý průstřel v levém horním rohu, kde se nachází ultraširokoúhlý selfie fotoaparát a senzor pro odmknutí telefonu obličejem funkcí 3D Face Unlock. V displeji se nachází i čtečka otisků prstů, která po celou dobu testování fungovala příkladně.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | foto: vlastní

Mírnou změnu designu oproti předešlé generaci najdeme i na zadní straně telefonu: tady je opět kruhové uspořádání fotoaparátů, jen se středem v barvě zadního krytu a nápisem Leica, který odkazuje na spolupráci mezi ikonickou německou firmou a Huawei. V redakci máme barevnou verzi Mystic Silver, která je bez přehánění neskutečně krásná. Podle úhlu dopadu paprsků světla se tu rozehrává různobarevná hra odstínů, vypadá to opravdu skvěle. Co už u špičkového smartphonu nepřekapí, tak to, že Mate 40 Pro splňuje kritéria odolnosti vůči vodě a prachu podle normy IP68. Na pravém boku telefonu najdeme vypínací/zapínací tlačítko a kolébku pro ovládání hlasitosti. Loňský Mate 30 Pro měl jen vypínací tlačítko, tlačítka pro regulaci hlasitosti byla virtuální na boku displeje.

Jaký má výkon?

Bez přehánění neskutečný. Vše běží jako po drátkách a čipová sada v testu AnTuTu vykazuje výsledky kolem 700 tisíc bodů. To je neuvěřitelná hodnota. 5nm čipset Kirin 9000 má skutečně výkonu na rozdávání.

Jaká je výdrž baterie?

Co se další výbavy týče, ta je na poměry top smartphonů standardní: operační paměti je 8 GB, je tu také 256 GB vnitřní paměti (plus slot na karty NM Card od Huawei) a baterie má kapacitu 4 400 mA. Navíc ji lze doplnit opravdu velmi rychle. S telefonem jsem se běžně dostal na dva dny výdrže na jedno nabití. Absence některých náročných služeb Googlu v pozadí znamená, že spotřeba Mate 40 je v praxi docela nízká. Nabíjení přes USB-C konektor je setsakramentsky rychlé (až 66 W), nechybí i rychlé bezdrátové dobíjení (až 50 W) a také schopnost bezdrátově dobíjet další přístroje, například sluchátka FreeBuds Pro. Výdrž na baterii je jedním z neoddiskutovatelných plusů nového Mate.

Foťák je absolutní vrchol

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | foto: vlastní

Mate 40 Pro patří k tomu nejlepšímu, co bude v oblasti mobilní fotografie a videa v následujících týdnech a měsících k dispozici. Fotoaparát oproti loňsku dostal řadu vylepšení a řadí se na vrchol současné produkce výrobce. Jeho sestava se čtyřmi různými čočkami má skvělé vlastnosti jak pro fotografování, tak natáčení videa. Jde o všestranný a univerzální foťák bez slabin.

Hlavní snímač má rozlišení 50 megapixelů a optiku se světelnosti f/1.9. Širokoúhlý snímač nabízí 20 megapixelů a je zároveň navržen pro natáčení detailního videa. Světelnost je perfektních f/1.8. Sestavu doplňuje dvanáctimegapixelový čip s periskopickým objektivem s pětinásobným přiblížením. Světelnost je f/3.4 a nechybí stabilizace obrazu. Mate 40 Pro zvládá kromě pětinásobného přiblížení i desetinásobný hybridní zoom. A nakonec je tu i ToF snímač pro kvalitní portrétní fotky.

Smartphone podává perfektní výsledky za všech světelných podmínek. Je jedno, jestli je ráno, odpoledne nebo večer, a vůbec nezáleží na tom, jestli jste v interiéru nebo venku, kde zrovna prší nebo svítí prudké sluníčko. Výsledky jsou skutečně výtečné. V noční fotografii patří Mate 40 Pro na absolutní špičku a při běžném focení není ani třeba používat noční režim, který snímky někdy až nepřirozeně prosvětlí. Co se fotek týče, tak Mate 40 Pro exceluje v oblasti expozice a barev, dále oceňuji také ohromující dynamický rozsah snímků. U 4K videa (při až 60 snímcích) je na absolutní špičce ostření.

Huawei na rozdíl od některých konkurenčních telefonů uživatele neomezuje a foťák mohou kdykoli využít naplno. Kreativních režimů je tu celá řada, včetně třeba možnosti natáčet superzpomalená videa s frekvencí až 3 840 snímků za sekundu, byť jen v HD rozlišení. Stejně skvěle si Mate 40 Pro vede i v případě selfie snímků. Ty nepostrádají detaily, jsou dobře vykreslené a to samé se dá říct také o videu, přední kamera se tak hodí pro vlogování. Připomeňme, že v oficiálním žebříčku DxOMark patří Mate 40 Pro na samotný vrchol. Konkurence na jeho fotografické schopnosti zatím nemá odpověď.

Galerie

Co se mi nelíbí?

Kromě absence služeb Googlu vlastně už téměř nic. Nižší by mohla být určitě cena. Kdyby se vešla pod 30 tisíc, nový Mate 40 Pro by měl u zákazníků větší šance. I když výrobce tak trochu chápu, čtyřicítka pro je prémiový produkt a podbízení nikdy nepatřilo ke stylu Huawei. Další negativa mě zatím nenapadají. Možná by telefon mohl nabízet vodotrysk.

EMUI 11 a desítkový Android

Huawei přepracoval a vylepšil spousta nepatrných prvků svého uživatelského rozhraní, díky čemuž působí EMUI 11 daleko plynulejším dojmem. Po stažení notifikační roletky si můžete všimnout přepracovaných ikon, které jsou nově jsou pěkně animované.

Při přejetí prstu ze strany displeje vyjede nabídka s aplikacemi, které si následně můžete otevřít v plovoucích oknech. Další novinkou v EMUI 11 je možnost skenovat text/obrázky a převádět je do poznámkového bloku. Celkově nejnovější EMUI přináší několik užitečných funkcí, které používání telefonu zpříjemňují.

Mám si ho pořídit?

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | foto: vlastní

Dojmy z používání Mate 40 Pro mám jen ty nejlepší, o to víc mě pak mrzí, že stále trvající čínsko-americká obchodní válka znamená, že ani tento telefon nenabízí Google služby. Je to velká škoda. Kdyby ano, konkurence by se určitě třásla strachy, takto Mate míří do prodeje s hendikepem, za který nemůže. Na druhou stranu, nabídka AppGallery roste každým dnem a absenci Google Play vyvažuje vyhledávání aplikací a her Petal Search.

Často se setkávám s názorem, že nové telefony Huawei bez Googlu jsou k ničemu a tak podobně, není to pravda. Všechno to nastavování a stahování je jenom o něco složitější, zdlouhavější a ne tak pohodlné. Nejvíce mi asi chybí platby pomocí Google Pay. Huawei už delší dobu slibuje alternativu Huawei Pay, zatím však zůstalo jen u slibů, a to je škoda. Uživatelům by mohl nabídnout také pořádnou porci dat pro ukládání fotografií, videa a dokumentů. 5 GB ve službě Huawei Cloud je neskutečně málo, to zaplním za den. Spoustu lidí má na Fotkách Google celý svůj život a přechod jinam, pokud alternativa nenabízí zdarma neomezený prostor, nedává žádný smysl. Tohle výrobce musí vymyslet.

Tak jaký je finální verdikt?

Po hardwarové stránce je Mate 40 Pro opravdu atraktivní kousek, který zkouší nová řešení a určuje trendy. Mezi lákadla určitě patří fantastický fotoaparát, špičkový displej a bezvadná výdrž baterie. Kladně hodnotím i design samotného telefonu.

Pokud patříte mezi ty, kteří bez Googlu neudělají ani krok, nebude Mate 40 Pro nejspíš váš šálek kávy. Kdo však chce získat smartphone, který je jedinečný a nabízí mamutí výkon, skvělou výdrž a ten nejlepší fotoaparát na trhu, ať to zkusí.

Mate 40 Pro je k dostání v předprodeji od 23. října do 11. listopadu za cenu 33 999 Kč. Při zakoupení v předprodeji dostane zákazník jako dárek voucher v hodnotě 3 000 Kč  a bezdrátová sluchátka FreeBuds Pro.

Co se nám líbí

  • Perfektní AMOLED displej s 90Hz frekvencí
  • Nejlepší selfie fotoaparát na trhu
  • Nejlepší hlavní fotoaparát na trhu
  • Nekompromisní výkon, díky čipu Kirin 9000
  • Odladěný systém a nadstavba EMUI 11
  • Parádní výdrž na baterii
  • Design a provedení zadní strany (v barě Mystic Silver)
  • Odolnost podle normy IP68

Co se nám nelíbí

  • Chybí služby Google
  • Vysoká cena, mohla by být nižší
Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Skvělé napsaná recenze, v souvislostech a vypíchnuté to důležité. Super.

  2. Chci se zeptat na jednu věc, opravdu má hlavní fotomodul optickou stabilizaci?
    Například na oficiálních stránkách Huawei není OIS u hlavního fotomodulu zmíněný.
    Stejně tak v jiných zdrojích, například při testování na DxOmarku v popisku fotoaparátu taky není. OIS by mělo jít ověřit při spuštění aplikace fotoaparátu.
    Děkuji za tuto informaci….jinak fandím 🙂

    1. Ahoj, díky že nám fandíš. :)) Jinak primarní snímač by měl mít optickou stabilizaci, i podle toho, co vidím, když jsem v appce fotoaparátu. Pro sichr jsem ale napsal do Huawei, tak uvidíme, co odepíší. // tak než jsem to dopsal přišla odpověď, primární snímač by měl mít optickou stabilizaci.

      1. Ahoj. Díky. To byla bleskurychlá odpověď 😀. Právě mě to docela zaráží, protože to skoro nikde neuvádí. Podle appky fotoaparátu by to mělo jít při pohybu znát. 😉. Tak snad má.

      2. Tak si říkám, jaké mají kluci z Huaweie informace :-). Přijde mi zvláštní, že to tam neví…

        1. Ahoj, tak v Huawei řádil šotek, primární snímač OIS nemá. Omlouvám se. V tabulce opraveno a zůstaň nám věrný 🙂

          1. V pohodě, kvůli jedné chyby nebudu dělat halo 😁
            Horší to bude s Huaweiem, tam právě asi příště věrný nebudu…. bez OIS se žít dá, ale bez Google služeb, tam je to horší 😀

  3. Zdravím ještě jednou, otázku ohledně OIS na hlavním fotomodulu jsem položil také na ,,konkurenčním,, webu, dovolím si odkaz – a dole v diskuzi jsem se ptal. (mo..net.cz)

    Odpověď je, že tam OIS není :-).
    Takže jak je to tedy ve skutečnosti? 🙂

Comments are closed.