Hackeři z Anonymous již získali přes dva miliony ruských e-mailů

Pozor na šmírovací aplikace, stáhnout se dají i z obchodu Google Play

  • Šmírovací aplikace jsou na vzestupu
  • Dají se najít i v Google Play

Nejzávažnější hrozbou pro smartphony s OS Andoid byl v květnu stalkerware, tedy aplikace, které lze zneužít ke stalkingu. Navíc řada aplikací nebyla vytvořena s ohledem na bezpečnost. Některé tak například komunikují se servery nešifrovaně.

Hlavní hrozbou pro české uživatele byl ještě v dubnu reklamní malware. Ten se v květnu propadl až na 6. místo, byť stále různé varianty adware Hiddad stojí za pětinou všech incidentů v operačním systému Android. Výraznější hrozbou se staly různé hlídací aplikace, společně stojí za desetinou detekcí, jejich  nárůst pozorují analytici společnosti ESET po celém světě.

Dříve tyto aplikace řada bezpečnostních společností označovala jen jako potenciálně nechtěné. Nicméně jejich zneužívání překročilo únosnou míru, takže bylo nutné riziko překvalifikovat.

„Jedná se o služby, které umožní nalézt například ztracený telefon nebo sledovat polohu dětí. Tyto funkce nejsou apriori škodlivé. Jako stalkerware označujeme aplikace, které lze zneužít ke špehování uživatele bez jeho vědomí. Taková aplikace pak může třeba číst SMS, zaznamenávat hesla, sledovat polohu, sledovat hovory a podobně,“ vysvětluje rozdíly Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky firmy ESET.

Stalkerware mimo oficiální obchod

Nejčastějším stalkerwarem v České republice byla aplikace z Číny a to Guardian (experti detekují jako Application.Android/Monitor.Guardian). Jde o součást čínské monitorovací aplikace.

„Jako Guardian detekujeme také část asistenčních nástrojů, která je předinstalované v telefonech ZTE. Primárním cílem těchto nástrojů je umožnit majiteli, aby svůj telefon sledoval. Rizikovým předinstalovaným softwarem jsou známé především levné chytré telefony. Uživatelům bych doporučil, aby si vybírali renomované a prověřené výrobce,“ popisuje Jirkal.

Dalším je aplikace Cerberus z rodiny malware Monitor. Aplikace umožní například dálkové ovládání zařízení přes počítač či SMS, vyfotit zloděje, sledovat polohu či spustit alarm. Cerberus je možné stáhnout pouze z webových stránek, tedy mimo oficiální obchod. Aplikace působí lákavě, protože má řadu pochvalných recenzí, navíc je možné ji stáhnout v češtině. Rizikem je možnost aplikaci skrýt před majitelem zařízení.

Podle celosvětových telemetrických dat stál v prvním čtvrtletí letošního roku Cerberus za 11 % detekcí stalkerware.

Stalkerware v Google Play

Problémové aplikace lze nalézt i v oficiálním obchodě. Příkladem je stalkerware na třetím místě  – aplikace AndroidLost. Uživatel si ji může stáhnout jak z neoficiální stránky, tak Google Play. Jedná se podobně jako u dalších o službu, která má chránit telefon v případě ztráty či krádeže.

Dokáže tak například spustit alarm, vyfotit zloděje, odeslat a číst SMS na dálku, vymazat telefon či zobrazit polohu zařízení na mapě. Problém s aplikací tkví v tom, že stalker může snadno oběti lhát o funkcích. Může například tvrdit, že se jedná jen o zabezpečení pro případ krádeže, ale ve skutečnosti sledovat pohyb, zprávy či hovory oběti. V obchodu má aplikace velmi dobré hodnocení. Nicméně je celá v angličtině, podle expertů proto není v České republice tak populární. Analytici již na aplikaci upozornili správce Google Play.

Stalkerware AndroidLost má celosvětovou působnost. V první čtvrtletí roku 2020 stál za 7 % detekcí stalkerware po celém světě.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android v České republice za květen 2020:

  1. Application.Android/Monitor.Guardian (3,12 %)
  2. Application.Android/Monitor.Cerberus (2,29 %)
  3. Application.Android/Monitor.Androidlost (2,23 %)
  4. Trojan.Android/Agent.BPO (2,17 %)
  5. Trojan.Android/Spy.SmsSpy.PD (1,58 %)
  6. Trojan.Android/Hiddad.VH (1,46 %)
  7. Backdoor.Android/Triada (1,31 %)
  8. Trojan.Android/TrojanDropper.Agent.DVL (1,28 %)
  9. Trojan.Android/TrojanDropper.Agent.DWY (1,22 %)
  10. Trojan.Android/TrojanDropper.Agent.CKA (1,16 %)

Zdroj náhledové fotografie: Mohammad Hoseini Rad / Unsplash

Total
0
Shares