Apple pracuje na větším MacBooku Air

Apple dá Intelu sbohem, u MacBooků plánuje přejít na ARM procesory

  • Apple na WWDC 2020 odhalí přechod na ARM
  • ARM čipy už jsou dostatečně výkonné
  • První MacBooky s ARM už příští rok?

Dlouho diskutované spekulace o přechodu společnosti Apple na novou architekturu čipů je za dveřmi. Zprávy o přechodu a namlouvání Apple se společností ARM jste již jistě zaregistrovali. Firma Bloomberg nyní informovala o tom, že na WWDC americký gigant představí své vlastní procesory pro počítače Mac na architektuře ARM.

Tento krok, pokud k němu dojde, bude představovat zdárnou evoluci, přechodu na jednotnou platformu v podobě procesorů vlastní výroby Ax, které jsou nyní využívány v mobilních zařízeních iPhone a iPad. Jak již bylo zmíněno, tato novinka by měla být oznámena již velmi záhy, konference WWDC má začít již 22. června. Bohužel, vzhledem k situaci v USA se dá velmi reálně očekávat odložení této akce, z důvodu nemoci Covid-19 a hlavně přetrvávajících nepokojů v ulicích jednotlivých měst.

MacOS musí projít zásadní změnou, kterou si vyžádá výměna instrukční sady z x86 architektury na ARM. Nicméně dle svých osobních zkušeností z dob přechodu Apple z procesorů řady PowerPC Gx (IBM) na Intel x86 mohu říct, že jsem tenkrát nezaznamenal žádný problém. Dá se tedy očekávat, že přechod i nyní bude bezproblémový a uživatelé nezaznamenají žádný rozdíl. Jediné, čeho si možná všimnou, je nabobtnání instalačních balíků. Budou muset stejně jako před lety, po nějaký čas, nést obě instrukční sady. Jak ale je u firmy Apple tradicí, nic nebude poznat.

Dle informací interního insidera, který nechce být jmenován, by novou generaci procesorů měly počítače Mac obsahovat již v příštím roce. Informace také naznačují, že minimálně ještě několik následujících generací se budou Macy vyrábět i ve verzi s plnohodnotným x86-x64 procesorem. Především kvůli výpočetnímu výkonu, kdy ARM je spíše zamířen svou architekturou na bateriový provoz a tedy výdrž, za cenu nižšího výkonu.

Nicméně tyto rozdíly se s vývojem nových generací procesorů ARM obecně začínají zmenšovat. Následující tabulka jasně ukazuje, že výkon ARM procesorů již v dnešní době mnohdy dokáže předčít i plnohodnotná CPU.

Geekbench tabulka | foto: Macrumors

Málo známou skutečností je i to, že již dnešní Apple počítače armový procesor obsahují v podobě čipu T2, který zajištuje chod TouchBaru, ovládá některé podpůrné systémy jako je SSD kontroler, zabezpečení systému pomocí Touch ID apod.

Další velkou informací, která unikla díky nejmenovanému zdroji, je to, že námluvy AMD s jejich Ryzeny a jejich nasazení do Maců, bylo jen možné zbožné přání několika vyvolených. Nadále je výhradním dodavatelem procesorů pro Apple společnost Intel. Do budoucna však Apple chce tuto vazbu přetrhnout a vyrábět si své procesory po svém.

Zdroj náhledové fotografie: Isaac Martin / Unsplash

zdroj: macrumors

Total
0
Shares