- MatePad Pro je nejlepší tablet od Huawei
- Cena je 15 999 Kč
- V akci dostanete klávesnici i stylus zdarma
- Výkonný Kirin 990 je znát
Klasické tablety už dávno nejsou takovým hitem jako kdysi, protože jejich místo vyplnily smartphony, ale stále mají prostor, kam se mohou posouvat. Téhož názoru je i společnost Huawei, která před nedávnem začala nabízet prémiový Matepad Pro, který se, díky speciálnímu prostředí, myši a klávesnici, snadno přemění v notebook. Jako obvykle to ovšem není nic levného.
Segment tabletů je už několik let na ústupu, za což může rostoucí úhlopříčka chytrých telefonů, které vytlačují třídu malých tabletů a dostupnější notebooky. Šanci zaujmout tak mají buď vyloženě levné tablety, s cenou kolem dvou tří tisíc, nebo naopak prémiové modely, které mají ve výbavě „něco navíc“. A právě druhá jmenovaná varianta je případ MatePadu Pro od společnosti Huawei.
Balení
MatePad Pro si domů přinesete v krabičce v elegantní bílé barvě, ve které kromě samotného tabletu najdete i nabíječku, kabel s koncovkou USB-C, špendlík pro vysunutí šuplíčku pro SIM, případně paměťovku a také manuál, který vám poradí, jak zařízení používat.
Zkrátka, žádné překvapení se tady nekoná a tak snad ještě zmíníme, že krabičku zdobí zlaté písmo, což jí dodává punc luxusu. Zpracování samotného tabletu je dle očekávání prvotřídní, jak je u čínského výrobce pravidlem. Nikde nic nevrže, vše perfektně lícuje, za své peníze dostanete skvěle zpracovaný stroj.
Specifikace
Konstrukce | 245 × 159 × 7,6 mm, 460 gramů |
---|---|
Displej | IPS, 10,8″ (2 560 × 1 600 px), 60 Hz |
Operační systém | Android 10 (bez GMS) + EMUI 10 (HMS) |
Procesor | 8jádrový, 2,86 GHz, Kirin 990 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 128 GB, paměťové karty: ano |
Fotoaparát | 13 Mpx (4 160 × 3 120), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | HSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 600 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0 |
Baterie | 7 250 mAh, bezdrátové nabíjení a reverzní bezdrátové nabíjení |
Cena | 15 999 Kč |
Co je zač?
Jak už bylo zmíněno, MatePad Pro je tablet prémiové třídy. Továrnu opustil s displejem velikosti 10,8 palce. Displej s poměrem stran 16:10 má rozlišení QHD, tedy 2 560 × 1 600 pixelů. Výborné pozorovací úhly a dobrá čitelnost na slunci jsou vzhledem k použití technologie IPS samozřejmostí.
Hustota bodů na palec tu je 279 ppi. Není to nijak světoborný výsledek, protože u telefonů se běžně setkáváme s hodnotami nad 400 ppi, ale na pohodlné sledování to tady bohatě stačí.
Obnovovací frekvence je 60 Hz, výrobce tedy nepoužil rychlejší panel, například s podporou 90 Hz nebo dokonce 120 Hz. Zapomenout nesmíme zmínit podporu barevného gamutu DCI-P3 a maximální jas 540 nitů, což zaručuje dobrou čitelnost na přímém sluníčku. Obrazovka je navíc certifikovaná společností TÜV Rheinland a tak výrazně snižuje modré světlo, čímž chrání vaše oči.
Mimochodem, panel zabírá 90 procent přední strany. Pro srovnání: displej iPadu Pro zabírá 84,5 procenta čelní plochy, u Samsungu Tab S6 to je 83 procent plochy. MatePad Pro tak má v tomto ohledu navrch.
Čelní kamerka je ukrytá v drobném průstřelu. Rozlišení je 8 Mpx. Hlavní foťák má rozlišení 13 Mpx a světelnost objektivu je f/1.8. Tablet je jinak velmi tenký, má jen 7,6 mm tloušťky. Hmotnost má hodnotu 460 gramů
Výkonný Kirin 990
Operační paměti je 6 GB a společně s osmijádrovým procesorem Kirin 990 se starají o bezproblémový provoz operačního systému Android 10 s nástavbou EMUI 10 (prodejní kusy mají EMUI 10.1). Výrobce udává vnitřní paměť s kapacitou 128 GB (po prvním spuštění je uživateli k dispozici přes 114 GB) a je možno ji rozšířit o paměťovou kartu.
Pro koho je určen?
Huawei s novým MatePadem Pro zasahuje hned do několika funkčních odvětví. V základu jde o v podstatě běžný tablet s Androidem, ale díky elektronickému peru poslouží třeba i volnočasovým grafikům. Je ovšem důležité zmínit, že M-Pen (stylus) se bohužel nedodává společně s tabletem a případný zájemce si jej musí dokoupit zvlášť.
Pokud k tabletu připojíte kryt s klávesnicí a bluetooth myš, pak díky speciálnímu rozhraní máte k dispozici prakticky základní notebook. V rozích zařízení jsou čtyři reproduktory s technologií Harman Kordon a přístroj disponuje i speciálním mikrofonem s potlačením okolního hluku. Musíme potvrdit, že kvalita zvukové reprodukce je rozhodně nadprůměrná.
Zajímavostí je, že chybí čtečka otisků prstů. Vedle odemčení zadáním kódu/hesla/znaku je tak uživateli k dispozici jen snímač pro rozpoznání obličeje majitele. V praxi jsme tuto funkci otestovali a fungovala spolehlivě.
Design, výdrž a konektivita
Design se drží minimalistického vzezření, avšak působí prémiově. Punc luxusu mu dodávají kovové rámečky se zaobleným okrajem. Jen málokterý tablet se vyhne zabudované baterii a ani tento není výjimkou. Článek s kapacitou 7 250 mAh bohatě stačí na celodenní procházení internetu a příležitostné hraní her. Ovšem při menší zátěži se nám povedlo tablet nabíjet až čtvrtý den.
MatePad Pro pak je vůbec první tabletem, který podporuje i bezdrátové nabíjení s výkonem 15 W. Aby byl výčet kompletní, zvládá i tzv. reverzní nabíjení o výkonu 7,5 W. Může tak energii dodat vašemu smartphonu, hodinkám či bezdrátovým sluchátkám. Co se konektorů týče, nechybí USB-C, ale na 3,5mm sluchátkový jack už tady nenarazíte. Výše zmíněná konektivita je doplněna o Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
Jak fotí?
Tablety nejsou primárně určeny k focení. Tento proces je s nimi značně nepohodlný a ani MatePad Pro není výjimkou. Prostředí pro focení převzaté z telefonů je velikostí displeje značně roztahané a zadní kamera s rozlišením 13 Mpx má k dispozici alespoň přisvětlovací diodu.
Za dobrých světelných podmínek dělá MatePad kvalitní fotky s detaily, při horším světle však snímky ztrácí. Video lze natáčet maximálně ve 4K rozlišení a 30 snímcích za sekundu. U 1080p, tedy Full HD, lze snímkovací frekvenci zvednout na dvojnásobek, tedy na 60 fps.
Přední kamera, sloužící primárně pro videohovory a případné autoportréty, má rozlišení 8 Mpx a ostudu rozhodně nedělá.
Příslušenství
Jako příslušenství je v prodeji tenká qwerty klávesnice, která slouží i jako kryt a stojánek na tablet. Páruje se automaticky, tablet se připojí magnetem a také ji bezdrátově dobíjí. Samotná klávesnice stojí asi 3 000 korun, dotykové pero pak zhruba 2 500 korun. K tomu, jak obě periferie fungují, se dostaneme za chvilku. Teď předjděme k operačnímu systému, neboli softwarové výbavě. A vraťme se rovnou o rok zpět.
Problém jménem Google, nebo ne?
V polovině května loňského roku uvalila americká administrativa na čínský Huawei embargo. Firma nemůže používat součástky od amerických firem a ani třeba software. Což je problém, protože nesmí do nových modelů smartphonů a tabletů, představených po polovině loňského května, instalovat služby Googlu. Tedy pro západní trhy klíčové aplikace YouTube, mapy Googlu, e-mailový klient Gmailu a především aplikační obchod Google Play.
Je to velká rána pro společnost, která byla jen kousek od toho, aby na pozici největšího prodejce chytrých telefonů vystřídala Samsung. Na velkém displeji tabletu je ale situace přece jenom o něco lepší, než na malém displeji telefonu, např. P40 Pro. Do Gmailu nebo do kalendáře se přihlásíte snadno pomocí webového prohlížeče, to samé platí i pro Dokumenty Google. Webové verze už nevypadají tak nedokonale, jako na smartphonu, obzvlášť když k tabletu připojíte klávesnici, tehdy Matepad Pro začne připomínat Chromebook.
Většinu aplikací, na které jste zvyklí na smartphonu, lze do tabletu přesunout pomocí aplikace PhoneClone, absenci Google Play potom nahradí alternativní obchody APKPure, Aurora Store nebo Amazon App Store, kde najdete většinu aplikací. Pro úplnost dodejme, že Huawei nabízí vlastní obchod AppGallery, jehož nabídka se utěšeně rozšiřuje. A hodně uživatelům pomůže aplikace MoreApps, která slouží katalog populárních aplikací s odkazy, jak je získat. A MoreApps najdete právě v Huawei AppGallery.
Když už jsme u aplikací, ještě před nedávnem platilo, že existovalo několik populárních aplikací, které jste na zařízeních Huawei bez GMS nespustily, zkrátka nefungovaly. Patřily mezi ně například Marvel Unlimited a Netflix.
Obě nyní fungují naprosto bezchybně, pokud si je stáhnete z alternativního obchodu. To znamená jediné – Huawei v zákulisí spolupracuje s vývojáři, aby své aplikace optimalizovaly i pro zařízení s HMS (Huawei Mobile Services). Teď jde ještě o to, aby vývojáře donutil (čti dostatečně finančně motivoval), aby je zařadily do jeho katalogu AppGallery.
Huawei do EMUI 10 implementoval hned několik fičur, díky kterým je používání MatePadu Pro opravdová radost. Mnou nejčastěji používanou funkcí je režim rozdělené obrazovky, která se mi opravdu líbí a displeji Matepadu už dává i smysl. Nejedená se o nic složitého, jde o spuštění dvou aplikací současně na displeji.
Nabídka se vyvolává tažením prstu (pera) z levého nebo pravého kraje obrazovky. Po tažení se objeví panel s aplikacemi, které je možné zapnout k té původní. Pro začátek je tam vloženo pár základních aplikací, tento seznam je však možné rozšířit o další aplikace, které máte nainstalované v tabletu, a to tak že kliknete na +, vyberete aplikaci, označíte ji a hotovo.
Druhá aplikace se původně objeví v menším okně, zobrazeném přes původní aplikaci. Přetažením za stření tlačítko nahoře ji ale můžete nejen přemístit, ale i roztáhnout a tím získáte dvě aplikace, které budou každá přes půlku displeje. Případně můžete využívat ony zmiňované plovoucí aplikace, které se zobrazují v menším okně, a můžete je umístit na obrazovce kam chcete.
Psaní na klávesnici bylo pohodové, má příjemný zdvih a celkově mi sedla, totéž platí i pro M-Pen, i když tady musím přiznat, že nejsem žádný kreativec a kreslení mi příliš neříká. Pero na přítlak ale reagovalo příkladně, s žádnou prodlevou odezvy jsem se nesetkal.
Výhodou klávesnice je, že slouží současně i jako ochranný obal pro tablet, který je i v tomto pouzdru stále velice kompaktní. Naprosto super je počítačový režim nazvaný jako EMUI Desktop. Stačí stáhnout roletku a kliknout na příslušenou zkrátku a standardní EMUI se změní na mnohem dospelější prostředí. Paráda. Stačí bezdrátově připojit klávesnici a myš, a máte malý počítač.
Za geniální pak lze označit funkci Huawei Share, díky které lze promítnout obrazovku telefonu na tablet a pracovat tak mnohem pohodlněji na větší obrazovce.
Mám si ho pořídit?
Dostáváme se k závěrečnému verdiktu. Huawei MatePad Pro bychom v zásadě označili za zdařilé zařízení, nad kterým se ovšem vznáší jedno „ale“. A tím je absence Google služeb, což pro někoho může být zásadní. Co se týče webových aplikací, tak ty na velkém displeji působí mnohem dospěleji než na malém displeji telefonu, takže není zase takový problém se s nimi sžít.
Huawei se se svým novým tabletem skutečně vytáhl. Troufáme si říct, že je z jejich dílen zatím nejlepší a výkonem se řadí mezi nejlepší tablety s Androidem vůbec. Kirin 990 je zkrátka supervýkonný kus křemíku. Hodnocení přesto silně závisí na preferencích a očekáváních uživatele.
Specifikace MatePadu Pro jsou nejvyšší úrovně, nadprůměrně hodnotíme i oba fotoaparáty nebo podporu bezdrátového nabíjení. Klávesnice, která slouží i jako kryt, a povedený stylus jsou praktickými pomocníky, i když integrace není tak úhledná jako u iPadu Pro.
Pokud vás MatePad Pro zaujal a uvažujete nad jeho koupí, tak musíme připomenout, že na e-shopu Huawei právě probíhá slevová akce a tablet tak může být jen váš za 15 999 Kč, jako dárek k němu dostanete zdarma jak klávesnici, tak i dotykové pero.
Co se nám líbilo
- Výkonný čipset Kirin 990
- Pěkný displej
- Dobrá výdrž na baterii
- Kvalitní zpracování
- Bezdrátové nabíjení
- Kompaktní rozměry a hmotnost
- Dobře hrající reproduktory
Co se nám nelíbilo
- Klávesnice a per nejsou součástí balení
- Omezený Android 10
- Plastová záda