5G

V 5G jsme globálním lídrem, vzkazuje Čína. Evropa i USA mají velký problém

  • Čína se pasovala do role globálního lídra
  • Odvolává se na největší síťovou infrastrukturu na světě
  • Do roku 2025 chce zvýšit podíl „digitální ekonomiky“ na HDP

Čína se pasovala do role globálního lídra vysokorychlostního připojení. Může to znít jako velmi sebevědomé prohlášení, ale statistika je neúprosná.

Zatímco v našem malém českém rybníčku si většina z nás naplno užívá vysokorychlostního 5G jen na papíře, Číňani jsou o pořádný fous dál. Očima běžného smrtelníka fakt na pohled nepříliš důležitý. Proč? Odpovím oklikou.


Nepřehlédněte: Záběry jako ze sci-fi filmu! Vrtulník Ingenuity na Marsu vyfotil následky „sedmi minut hrůzy“


Malware ilustrační
ilustrační, zdroj: Daria Nepriakhina, Unsplash

Nutnost urychlit nástup 5G

Mít nejmodernější připojení je totiž z pohledu budoucnosti naprosto zásadní. To však platí hlavně pro automotive, lékařství, rozvoj umělé inteligence, robotiku a ano bohužel i armádní složky právě kvůli vysoké přenosové rychlosti a extrémně nízké latenci.

Přesto je rozvoj 5G a zejména jeho dopad na ekonomiku obecně naprosto zásadní. Analytici se shodují, že Česku může v dohledné době přinést až 100 miliard korun! To určitě není málo.

Pak je zde samozřejmě hledisko prestiže, protože jakmile jste technologickým lídrem, udáváte krok. A rovinu nových možností v rámci militarizace snad ani nemá smysl zmiňovat. Ale zpět k Číně.

POCO X4 Pro 5G
ilustrační, zdroj: Xiaomi, tisková zpráva

Čína určuje tempo

Nedávné expertízy potvrzují, že počet základnových stanic v tamějším regionu vzrostl na 1,615 milionu přičemž počet aktivních uživatelů využívajících denně 5G přesáhl 400 milionů.

Čínská vláda chce navíc v rámci své čtrnácté „pětiletky“ výrazně posílit podíl vysokorychlostních komunikací na HDP. Ten trend je v zemi jasně daný a nově se ukazuje, že jak Evropa, tak zvláště USA jsou v tomto směru pozadu.

Například Eric Schmidt, dnes již bývalý šéf společnosti Google, momentálně profesor na Harvardu, uvedl, že Spojené státy za Čínou v rámci 5G aktuálně zaostávají v téměř všech myslitelných aspektech nehledě na to, že ta se snaží urychlit i nástup 6G. Jak vidno, karty jsou rozdány celkem jasně.


Nepřehlédněte: Přežije člověk na Marsu? Ano, ale následky mohou být strašlivé!


Krypto
… aneb pozdě bycha honit (Zdroj: Anthony Tran, Unsplash)

Evropa i USA musí zabrat

No a Evropa? Celkovou optikou se situace nepatrně zlepšuje, ale nijak výrazně. Když vloni na jednom z meetingů Börje Ekholm, generální ředitel Ericssonu, prohlásil, že evropský trh musí výrazně posílit nástup 5G, protože jí proti Číně a USA ujíždí vlak, vyvolalo to pozdvižení.

Poukazoval právě na lapsy, které se staly při zavádění 4G a apeloval na to, že liknavost nás může stát nejen technologický náskok, ale i možnosti. Zdůraznil, že pak se dostaneme do situace, kdy si nebude moci vybírat, ale de facto přijmout aplikace a řešení od těch, kteří jsou v tomto ohledu dál.

Zdroj náhledové fotografie: Alex Rybin, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares