- 3D tisk už není výsadou menších propriet
- Čím dál více se uplatňuje i ve stavebnictví
- Dům 2+1 za 80 tisíc? Teoreticky ano
Aktuálně stavebnictví docela lavíruje. Na jednu stranu jsme svědky expanze co do počtu nových domů a velkých bytových jednotek, na tu druhou, a zvláště s ohledem na momentální ekonomickou situaci spolu s nedostatkem pracovní síly, se nové bydlení stává pro většinu české populace takřka nedostižným snem.
3D tisk jako budoucnost bydlení?
Řešením by mohl být 3D tisk, kterému experti v tuzemsku přisuzují větší nástup za cca 5 nebo více let. Nenechte se však mýlit. S klasickými 3D tiskárnami nemá zase tolik společného.
V tomto případě jde o automatizovaný proces, kdy se nanáší materiál v relativně tenkých vrstvách (v drtivé většině jde o cementovou směs se skelnými vlákny, případně recyklovaná stavební suť nebo železo). A také je důležité si uvědomit, že i když se konstrukce takového domu vytiskne, stále je potřeba spoustu věcí doladit ručně.
Například populární web Dřevostavitel.cz to charakterizoval naprosto precizně, cituji: „Ačkoliv se často mluví o 3D tisku domů, přesnější bychom byli, pokud bychom mluvili o 3D tisku stavebních konstrukcí. Tiskárny totiž tisknou nosné konstrukce a ty se dále běžným způsobem vyztužují, upravují a dokončují. Také střecha bývá vyráběna ručně.“
Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kamery v Kremlu. Už zase! Slyšíme a vidíme vás, jsme vaše noční můra, vzkázali
Každopádně, cíl je jasný, a to: minimalizovat náklady a výrazně zkrátit jindy zdlouhavou časovou náročnost. Že už i nyní nejde o sci-fi dokazují první vlaštovky v Číně, USA, Spojených arabských emirátech nebo i v Evropě.
Jak web dále dodává, myšlenka vytisknout si dům, dispozičně 2+1, za nějakých 80 tisíc korun není nereálná. A zákazník by v takovém případě nemusel čekat dlouhou, vlastně téměř vůbec. Hrubá stavba by mohla být na světě doslova za pár dní.
Největším problémem v tuzemsku je v podstatě neexistující legislativní rámec, který by 3D tisk v tomto kontextu „normoval“ a nastavil určité parametry, které se po desetiletí s menšími obměnami dodržují v konvenčním stavebnictví. Bez něj je zhola nemožné takovou stavbu zkolaudovat.
A troufám si říct, že další neznámou je její potenciál do budoucna, respektive vydrží řádově desítky let jako klasické zděné domky, nebo je vytištěný materiál z hlediska životnosti spíše pokus-omyl?
Zdroj náhledové fotografie: Victor / Unsplash (ilustrační)