Galaxie Cartwheel

17 let se vtěsnalo do 10 sekund: Nejdelší časosběrné video exoplanety ukazuje, jak obíhá kolem své hvězdy

  • Video, které uvidíte, je jedním slovem neuvěřitelné
  • Zachycuje světélko obíhající kolem černého bodu
  • Jedná se o 17leté pozorování velmi hmotné exoplanety

Po sedmnácti letech pozorování vytvořili vědci úžasné časosběrné video, které ukazuje obrovskou exoplanetu dvanáctkrát hmotnější než Jupiter, jak obíhá kolem své hvězdy 63 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: WhatsApp přidal do aplikace fantastickou funkci. Všichni na ni dlouho čekali


Exoplaneta obíhá kolem hvězdy

Časosběrné video bylo vytvořeno na základě skutečných dat, která ukazují, jak Beta Pictoris b obíhá kolem své hvězdy pod skloněným úhlem. Vědci vtěsnali 17 let pozorování do pouhých 10 sekund a vytvořili tak dosud nejdelší časosběrný snímek exoplanety.

„Potřebujeme dalších šest let dat, abychom mohli vidět celou jednu oběžnou dráhu,“ řekl autor studie a astrofyzik z Northwestern University Jason Wang. „Už jsme téměř u cíle. Klíčem k úspěchu je trpělivost.“

Beta Pictoris b, která se nachází v souhvězdí Malíře asi 63 světelných let od Země, je obří planeta, která je dvanáctkrát těžší než Jupiter. Její hvězda Beta Pictoris, kolem které obíhá ve vzdálenosti asi 10krát větší, než je vzdálenost Země od Slunce, je 1,75krát větší než Slunce. Je také velmi mladá, je jí pouhých 20 až 26 milionů let, a je také asi 8,7krát jasnější než naše životadárná hvězda.

„Je tak velká, že se nachází na pomezí planety a hnědého trpaslíka, kteří jsou hmotnější než planety,“ dodává Wang.

Vědci použili umělou inteligenci (AI)

Wangovi s projektem pomáhal středoškolský student Malachi Noel, který se účastnil programu Northwestern REACH, jehož cílem je zprostředkovat studentům zkušenosti s astronomickým výzkumem. Noel analyzoval data z observatoře Gemini a Evropské jižní observatoře, přičemž jejich zpracování svěřil umělé inteligenci (AI). Wang pak použil techniku (algoritmus) zvanou „interpolace pohybu“, aby vyplnil mezery, kdy planeta v datech „poskakuje“, a vytvořil video, které ukazuje její plynulou dráhu.

„Kdybychom snímky pouze zkombinovali, video by vypadalo velmi roztřeseně, protože jsme exoplanetu nesledovali nepřetržitě každý den po dobu 17 let,“ řekl Wang. „Algoritmus toto chvění vyhlazuje, takže můžeme vidět, jak planeta kolem hvězdy obíhá tak, jako bychom ji pozorovali každý den.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Northwestern University, IFLScience

Total
0
Shares