Černá díra

Zlom v chápání vesmíru? NASA pozorovala, jak se supermasivní černá díra probudila v reálném čase

  • Zlom v chápání vesmíru
  • Černá díra se probrala k životu

Astronomové se právě stali svědky historické události — probuzení supermasivní černé díry o hmotnosti milionu Sluncí. Hladový objekt se nachází ve středu galaxie SDSS1335+0728 a až do prosince 2019 byl velmi nevýrazný, poté se však jeho jasnost začala výrazně zvyšovat.


Nepřehlédněte: Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou. Čas je pouhá iluze, říkají vědci


Černá díra se probrala k životu

Supermasivní černé díry jsou buď klidné nebo naopak vysoce aktivní. V aktivním stavu se freneticky živí. Někdy se zjasní na několik stovek dní, protože spořádaly hvězdu, která se k nim dostala příliš blízko. Ale supermasivní černé díry, které dostanou označení aktivní galaktická jádra neboli AGN, jsou ty, které uvolňují tolik světla, že zastiňují své hostitelské galaxie na velmi dlouhou dobu. A právě to astronomové pozorují ve středu SDSS1335+0728.

Černé díry jsou, jak název napovídá, černé. Žádné světlo jim neunikne. Záření, které vědci pozorují, pochází z okolí. Aktivní černé díry jsou obklopeny akrečními disky – rozsáhlými chuchvalci materiálu, který je odtrháván z plynných mračen a hvězd a třením se zahřívá na vysokou teplotu, když se spirálovitě stáčí do chřtánu těchto nepolapitelných kosmických behemotů. SDSS1335+0728 začala před pěti lety vykazovat emise v infračerveném, optickém a ultrafialovém světle. A v únoru letošního roku vědci zachytili rentgenové záření.

Jedinečná událost

„Takové chování je bezprecedentní,“ uvedla hlavní autorka studie Paula Sánchez Sáezová z Evropské jižní observatoře (ESO). „Představte si, že léta pozorujete vzdálenou galaxii, která se vám vždy zdála klidná a neaktivní. Najednou její jádro začne vykazovat dramatické změny jasnosti, které se nepodobají žádným typickým událostem, které jsme dosud pozorovali.”

„Nejhmatatelnější možností, jak tento jev vysvětlit, je, že vidíme aktivní galaktické jádro,“ dodala spoluautorka studie Lorena Garcíová. Předchozí studie zaznamenaly probuzení galaxie po několika letech, ale toto je poprvé, kdy byl samotný proces pozorován v reálném čase.

Tým chce nyní provést navazující pozorování. „Je možné, že jsme svědky neobvykle pomalého slapového rozrušení, nebo dokonce zcela nového jevu. Pokud by se skutečně jednalo o slapové rozrušení, bylo by nejdelší a nejslabší v historii. Bez ohledu na povahu změn poskytuje galaxie SDSS1335+0728 cenné informace o tom, jak černé díry rostou a vyvíjejí se,“ uzavřela Sáezová.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, ESO

Total
0
Shares