TEST Samsung Galaxy S20 Ultra 5G: bez kompromisů na vrchol

Nový top model Samsungu ukazuje hlavní přednosti výrobce a zákazníkům tak pořádně zamotá hlavu. Má celou řadu nej: nejlepší displej, nejvíce operační paměti nebo podporu superrychlých sítí 5G. Obstojí tedy u těch nejnáročnějších zákazníků, ovšem jak už to tak bývá, do peněženky sáhnete pořádně hluboko.

Samsung měl před sebou letos náročný úkol. Navázat na loňské úspěšné desítky a zákazníkům i tentokrát nabídnout něco navíc, něco, co konkurence neumí či nedokáže vyrobit. Po testování S20+ a S20 Ultra 5G mohu prohlásit, že si manažeři v kancelářích jihokorejského gigantu mohou oddechnout. Letošní smartphony série S20 jsou totiž bez nadsázky skvělé. Novinky mají dvě hlavní esa v rukávu: nejkvalitnější displeje na trhu s rychlou frekvencí 120 Hz a vylepšený fotoaparát. Z trojice letošních dvacítek od Samsungu zcela nejvýrazněji vyčnívá model S20 Ultra, od kterého očekávejte tu nejlepší výbavu, jakou u Samsungů najdete.

Cvalík s nejlepším displejem

Samsung S20 Ultra je velký smartphone, což dokládají rozměry 167 × 76 m a tloušťka 8,8 milimetru. A ani hmotnost není zanedbatelná – 220 gramů už v ruce pocítíte, což ale nutně není na škodu. Člověk má pocit, že jeho investice měla smysl, že v ruce třímá něco hodnotného. Zohlednit je přitom nutné to, že Ultra má v útrobách obrovský 5 000mAh akumulátor a něco váží i parník na zadní straně s čtveřicí fotoaparátů. S20 Ultra není pro každého a vůbec už ne pro lidi, kteří chtějí lehký kompaktní smartphone, nebo mají dětské ručičky. Výrobce u tohoto modelu vše dohnal do extrémů.

AMOLED displeje od Samsungu jsou již roky prakticky tím nejlepším, co trh nabízí a firma tak výrobní proces už jen postupně ladí k dokonalosti. Pozorovací úhly jsou tedy opět skvělé, barevná reprodukce příkladná a samozřejmostí je i podpora HDR10+ s vysokým dynamickým kontrastem nebo precizní výřez pro přední fotoaparát. Pro technické založené čtenáře připomínám, že jde o panel s úhlopříčkou 6,9 palce s rozlišením 3 200 × 1 400 pixelů a poměrem stran 20:9. Jemnost je 511 pixelů na palec (ppi).


Displej a celá přední strana má co možná nejmodernější nádech a tak i „wow“ efekt. Na průstřel pro 40Mpx selfie kamerku po chvíli zapomenete a po pár dnech už ani nebudete vědět, že tam vůbec nějaký je. A stejně jako loni v případě telefonů S10, i nyní se dají i stáhnout různé vtipné obrázky na pozadí, které černou tečku zakomponují do nějakého zajímavého wallpaperu. V displeji S20 Ultra je umístěna i čtečka otisků prstů. Samsung použil ultrazvukovou technologii, která má být bezpečnější a přesnější. Bohužel, stejně jako u desítek se mi nyní často stávalo, že jsem na odemknutí potřeboval více pokusů. Tím neříkám, že čtečka v displeji S20 Ultra je problematická, mezi nejlepší na trhu ale nepatří.

Zpracovní na podtrženou jedničku

Telefon vypadá perfektně, vše lícuje, nikde nic nevrže, a aby také ne, za částku převyšující třicet čtyři tisíc korun ani nic jiného nečekáte. Ještě jeden poznatek k displeji: jsem moc rád, že Samsung pokračuje v trendu narovnávání zahnutých krajů a přibližuje se k mému ideálu, tedy k tzv. 3D sklu. Telefon se tak pohodlněji ovládá, než kdyby měl výrazně zaoblené boky, navíc displej jistě bude i odolnější vůči pádům. Na pravém boku S20 Ultra najdeme kolébku pro ovládání hlasitosti a vypínací/zapínací tlačítko, které snadno nahmatáte – nachází se skoro uprostřed. Neopakuje se tak situace z loňského roku, kdy model S10+ přinesl nezvykle vysoko posazené tlačítko aktivace displeje. Pravý bok je prázdný a letos na něm nenajdete „užitečné“ Bixby tlačítko, což jednoznačně vítám.

Zadní strana špičkového samsungu je doménou výrazného obdélníkového fotomodulu se zakulacenými rohy, který vystupuje necelé tři milimetry nad zbytek těla. Díky tomu se S20 Ultra při položení na stůl trochu kinklá. Na druhou stranu, stačí pořídit např. kryt Nillkin Super Frosted a zabijete tím dvě mouchy jednou ranou: telefon se přestane kolébat na stole a navíc ani příliš nenaroste; v ruce se tak bude držet stále poměrně dobře. Připomeňme, že celá řada S20 je utěsněna proti vniknutí prachu a vody (IP68).

S20 Ultra 5G má výkonu na rozdávání

Samsung Galaxy S10 Ultra je výkonné dělo. Benchmark AnTuTu jej se skóre 505 tisíc bodů vyšvihl mezi nejvýkonnější smartphony současnosti. Telefon pohání aktuálně nejmodernější procesor řady Exynos, tedy model 990. Doplňuje jej 12 GB operační paměti v případě, že si zakoupíte 128GB variantu, nebo dokonce 16 GB RAM u verze s 512GB vnitřním úložištěm. Ptát se, jestli je takový mobil výkonný, je naprosto zbytečné. V praxi je výkon S20 Ultra neskutečný. Zahrajete si nejvýkonnější hry, systém je extrémně svižný (zejména s aktivovanou obnovovací frekvencí displeje 120 Hz), bez problémů přehrajete videa ve vysokém rozlišení a vůbec, po celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným zaváháním a zkrátka s ničím, co by mé vytrénované oko rozhodilo. S klidem na srdci mohu prohlásit, že S20 Ultra je aktuálně nejsvižnějším smartphonem na trhu. Kdo s tímto tvrzením nesouhlasí, ať si dojde třeba do Datartu, nebo jiného obchodu, a telefon prověří na vlastní oči. Naprosto bezprecedentnímu uživatelskému zážitku pomáhá hlavně ona zmiňovaná 120Hz obnovovací frekvence.

Rozdíl mezi běžnou vlajkovou lodí s 60Hz panelem a Ultrou se 120Hz displejem, je na první pohled znatelný. Prostě tohle poznáte. Je to jako porovnávat formuli s trabantem na okruhu v ulicích Monte Carla. Kdo jednou přejde na 120 Hz, už není cesty zpět. Dvacet a více tisíc do vlajkového smartphonu s běžným (pomalým) 60Hz displejem dnes nemá smysl investovat. Zatím však u S20 Ultra platí, že pokud chcete 120 Hz, musíte se spokojit s rozlišením Full HD+, nejvyšší rozlišení a nejvyšší možný framerate zatím telefon neumí. Záměrně uvádím „zatím“. Samsung se nedávno nechal slyšet, že vydá update, který tuto možnost zpřístupní. Platí tu ale jednoduchá úměra: čím vyšší rozlišení a nejvyšší framerate, tím vyšší spotřeba energie akumulátoru. Až aktualizace dorazí, škarohlídi na fórech přinejměnším konečně přestanou prskat.

Co se hardwaru týče, je vhodné zmínit i nejrychlejší standard Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.0, podporu internetu 5G nebo konektor USB-C, který poslouží pro dobíjení či přenos dat. Samsung letos nešel proti proudu a tak zarmoutí všechny, kteří stále nedají dopustit na klasická sluchátka s kabelem; 3,5mm jack na spodní hraně budete hledat marně. Ve výbavě zůstalo naopak staré známé stolní prostředí DeX. Telefon tak pomocí pouhého jednoho kabelu, který zapojíte do televizoru nebo externího monitoru, snadno proměníte ve stolní počítač.

V hlavní roli Android 10 s nadstavbou OneUI

Co se systému týče, je tu nejnovější Android 10 s novou verzí uživatelského prostředí One UI 2.1, které se mi moc líbí. Nad rámec základního androidu přináší různé vychytávky, užitečné funkce, ale zároveň nepůsobí levně a odfláknutě, jako nadstavby některých jiných výrobců. Oblíbil jsem si zejména celosystémový tmavý režim, který je ještě lepší než loni či takzvanou Edge obrazovku, která umožňuje vytáhnout boční panel a otevřít postranní nabídku. Pochopitelně nebudete ochuzeni ani o populárního Google Assistanta nebo technologii Always-On, tedy zobrazování času a notifikací i na vypnutém displeji.

Jak mi vydrží telefon dlouho nabitý?

Vypadá to jako složitá otázka, ale není. S displejem na default, tedy na 60 Hz a rozlišením Full HD+ se dostanete i na dva dny používání. Při zařazení na vyšší rychlostní stupeň 120 Hz pak častokrát na jeden den a následující dopoledne k tomu. Lví podíl na tom má 5 000mAh baterie, která opravdu dovede optimalizovat výdrž tak, že telefon je připravený i na pořádnou zátěž. Neříkám ale, že baterii nedokážu vycucat za odpoledne, když budu v kuse po několik hodin hrát např. výpočetně náročné Call of Duty Mobile. Záležet tedy bude především na tom, jak telefon využíváte – já s Ultrou neměl problém a nabíjel jsem jednou za den a půl. Baterii mimochodem uleví deaktivace 5G sítí v nastavení a přepnutí na klasické LTE. Z osobní zkušenosti vím, že tato volba zbytečně cucá baterii a to paradoxně i přesto, že 5G v Česku zatím žádný operátor nenabízí. Mimochodem, je tu také reverzní nabíjení a telefon tak poslouží jako bezdrátová nabíječka schopná poskytnout energii jiným zařízením s podporou bezdrátového nabíjení, například novým sluchátkům Galaxy Buds+. Osobně ale neznám nikoho, kdo by se tímto pomalým dobíjením v praxi trápil. Telefon to umí, ale to je asi tak vše. Potěší přibalená 25W nabíječka v balení.

Fotí skvěle, ale…

Klíčovou vlastností každého vlajkového smartphonu je fotoaparát. Lidé se dnes už nechtějí v běžném životě tahat s kompakty, ale preferují mít svůj fotoaparát stále u sebe a přitom o něm vlastně ani vůbec nevědět. A když už nakonec dojde na focení, vyžadují, aby jen zmačkli tlačítko a automatika, či chcete-li umělá inteligence (AI), se o všechno postarala místo nich. Vůbec se jim nedivím.

Nyní si zopakujme trochu technických parametrů: S20 Ultra má hlavní snímač s monstrózními 128 Mpx a světelností f/1,8, dále je tu superširokoúhlý 12Mpx fotoaparát (f/2,2) a 48Mpx teleobjektiv, u něhož Samsung uvádí čtyřnásobný optický, až desetinásobný hybridní optický zoom, nebo až stonásobný Space Zoom, a posledním do party je snímač typu ToF pro lepší zpracování hloubky ostrosti. Do zhruba třicetinásobného přiblížení jsou fotky s dobrým světlem ještě docela koukatelné. Vše nad tuto hodnotu už postrádá smysl: slívají se detaily, jsou vidět všemožné chyby v obraze a výsledný dojem působí spíše jako snaha někoho, kdo si hrál vodovkami. Kvalita není dobrá, ale to snad ani nikdo nečekal. Ultra není dalekohled, je to v první řadě skvělý telefon i fotomobil. Stovka je fakt jen marketing. K softwaru musím napsat, že Ultra potřebuje ještě trochu poladit. Telefon má problémy s makro snímky, ostření trvá dlouho a často je nepřesné. Lépe by mohl telefon umět i snímky za tmy. Noční režim není špatný, na loňský Huawei Mate 30 Pro to ale bohužel nestačí. A to je škoda. Pevně věřím, že přijdou dvě tři aktualizace a telefon se vyšvihne na čelo prestižního žebříčku DxOMark. Nenechte se odradit kritikou výše, o problémech Samsug ví a na nápravě pracuje. Už dnes S20 Ultra fotí skvěle a tak jen říkám, že má k dobru ještě další potenciál; hardwarově je to špička na trhu. Kvalita pořízených fotografií během dne je na vysoké úrovni – fotky jsou ostré, mají minimální šum, barevné podání prvotřídní a stejně tak i kontrast. Přední fotoaparát má rozlišení 40 Mpx a tady bych Samsungu hodně ublížil, kdybych neuvedl, že jde o nejlepší selfie kamerku na trhu.

Maximální rozlišení u videa je 8K, čtete správně, tedy konkrétně 7 680 × 4 320 pix, ale zase jen se snímkovací frekvencí 24 fps a problémy s ostřením. Pokud často natáčíte, zůstaňte raději u 4K, kvalita je výborná a to při 30 i 60 snímcích za sekundu. Televizorů s podporou 8K je na trhu stejně poskrovnu. Není kam spěchat. Než bude 8K v mobilech dobře použitelné, dávám tomu tak rok dva.

Mám si Samsung Galaxy S20 Ultra 5G koupit?

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G je dnes ten nejlepší z nejlepších a kdo touží po nekompromisním telefonu s Androidem, a nevadí mu prostředí OneUI, nemá zkrátka jinou možnost. Má nejlepší displej na trhu, výborný fotoaparát, který má další prostor pro vylepšení, svižný systém, brutální výkon a solidní výdrž. Navíc tu je podpora sítí 5G, což je investice do budoucna – za rok za dva nebudete kvůli vyšší rychlosti internetu muset telefon měnit a shánět nový. Tohle vše jsou vlastnosti, za které si výrobce nechá dobře zaplatit. V námi testované základní verzi za S20 Ultra 5G zaplatíte 34 990 korun. Pro ty, kterým na penězích vůbec nezáleží, má Samsung v nabídce variantu s 16 GB RAM a 512 GB paměti za astronomických 39 990 Kč.

Samsung se s letošní řadou S20 opravdu vyšvihl a konkurence bude jen těžko hledat odpověď. Huawei je až do chvíle, než bude moci opět využívat plnohodnotný android, ze hry. Nic na tom nezmění ani chystané uvedení modelů P40 a P40 Pro, které bez služeb od Googlu budou na západních trzích v podstatě neprodejné. Ostatní výrobci bohužel zatím nedokáží nabídnout natolik prémiový produkt, jakým Ultra bezesporu je. Nová vlajkovka Samsungu nabízí parádní mix technologií, výkonu a fotografických schopností. Kdo má nabitou peněženku, ať si telefon bez obav koupí.

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Telefon mam a jsem moc spokojená. Hodně se mi líbí fotoaparát a displej je nádherný.

Comments are closed.