- Zajímavá cena 15 999 Kč
- Výkonný kancelářský počítač
- Na tuto třídu veliký praktický touchpad
- Velmi dobrá výdrž na baterii
Před pár dny se k nám do redakce dostal zbrusu nový počin společnosti Honor a sice jeho prvotina na českém trhu MagicBook 14 v provedení Space Grey. Počítač samotný už při vybalení působí na svou cenu, která začíná na velmi příjemných 15 999 korunách, velmi pevně a stabilně, po vzoru spíše vyšší třídy. Balení samotné dbá na dnešní standardy a možnosti ekologické likvidace.
Vypadá jako MacBook, ale klame tělem
Základní konstrukce dává předurčit počítač na práci ve spojení s častým cestováním, na což je notebook primárně určen svou velikostí a především velmi zajímavou hmotností, která je pouhých 1,38 kilogramu.
Nám dodaný model byl vybaven procesorem AMD Ryzen 5 3500U od AMD a grafickým čipem Radeon Vega 8, kterým sekundují 8 GB RAM s 256GB PCIe M2 SSD. Tato sestava dává určit i cenovou skupinu nižší střední třídy, ale s prvotřídním zpracováním a solidním výkonem.
Po otevření počítače vás čeká skoro běžná konstrukce vnitřního uspořádání klávesnice i beztlačítkového touchpadu po vzoru amerického bratříčka z Cupertina. Celkově design počítače i klávesnice vzdáleně připomíná jablečné počítače, nicméně velmi povedeně implementované. Velmi oceňujeme vypínací tlačítko vymezené z klávesnice, které v sobě skrývá ještě funkci čtečky otisku prstu.
Tu velmi oceníte v případě rychlé autorizace vstupu do systému, tzv. Windows Hello. V jiném případě se mi nějak nenašla jiná příležitost, kdy čtečku použít. Přeci jen například provázanost bankovnictví a biometriky na počítačích ještě nedosáhla takové úrovně jako na mobilních telefonech. Ke čtečce samotné bych zmínil, že je velmi korektní, přesná a rychlá. Ve spojení s bleskovým startem počítače, který se pohybuje v řádu 3 až 4 sekund, je čtečka velmi příjemným způsobem přihlášení.
Displej je pěkný, kamerka je schovaná v klávesnici
Displej notebooku je ve velikosti 14 palce s rozlišením Full HD, tedy 1 920 × 1 080 pixelů. Velmi jemné zpracování obrazu dává předurčit uhlopříčce displeje a jeho rozlišení. Na první pohled zaujme velmi tenkými rámečky, což je zapříčiněno i absencí kamery na standardním místě nad displejem.
Kamera je poměrně netradičně umístěna mezi klávesami F6 a F7 v odklopném mechanismu. Stačí klepnout na klávesu a kamerka se vyklopí. Na běžné použití velmi praktické, i když ne každému bude vyhovovat toto umístění vzhledem k tomu, že snímač zabírá více odspodu, než může být uživatel zvyklý. Zkrátka, můžete mít víc brad než ve skutečnosti.
Jak již bylo zmíněno na začátku článku, dalším velmi zajímavým prvkem je beztlačítkový touchpad, který velmi příjemně reaguje na veškeré povely a je velmi přesný. Různá gesta a „víceprstové“ povely jsou samozřejmostí. Mě osobně vyhovuje možnost mít jeden prst položený na levém „tlačítku“ a druhým swypovat po vymezené ploše i v tomto použití je až překvapivě přesný. Touchpad umí pravé i levé tlačítko, sekunduje funkce pravého tlačítka – twintouch. Další možnosti touchpadu se dají standardně nastavit v dodávaném softwaru.
SPECIFIKACE
KONSTRUKCE | 322,5 × 214,8 × 15,9 mm, 1 380 gramů, odolnost: ne |
---|---|
DISPLEJ | TFT IPS, 14″ (1 920 × 1 080 px) |
CPU/GPU | AMD Ryzen 5 3500U, CPU: 4×3,7 GHz, GPU: AMD Radeon RX Vega 8 |
PAMĚŤ | RAM: 8 GB, disk: 256 GB (SSD), paměťové karty: ne |
KONEKTORY | 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, video: HDMI |
DATOVÉ FUNKCE | modem: ne, Wi-Fi: 802.11 ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
OPERAČNÍ SYSTÉM | Windows 10 Home |
BATERIE | 56 Wh, udávaná výdrž: 10 hodin |
DOSTUPNOST | 15 990 Kč |
Psaní naprosto perfektní
Klávesnici není takřka co vytknout, píše se na ní doslova perfektně, ale někomu by mohl vadit až příliš nízký zdvih. I přes to, že klávesy nemají žádná vymezení, vyjímaje mezer mezi klávesami samotnými, se na ní píše velmi dobře a přesně. Někomu může vadit „placatý“ enter, v našich končinách je přeci jen obvyklejší „vysoký“ enter.
Velmi oceňuji podsvícení, které je na první pohled velmi decentní v klasické bilé barvě, které se řídí buď okolním světlem, nebo lze nastavit ručně v klávesové zkratce Fn+F3, odkrokované ve dvou stupních. Diagnostické diody jsou umístěny přímo v klávesách Fn, CapsLock.
Konektivita postačí
K tomu jak počítač vypadá zvnějšku se sluší dodat i možnosti připojení periférií. Máme tu jeden USB-C ve verzi 3.1 a dva USB 2.0 porty, ty pak doplňují už jen kombinovaný konektor na sluchátka a mikrofon a jedno HDMI. Bezdrátovou komunikaci zabezpečí Wi-Fi 5 (802.11ac), Blouetooth 5.0 a NFC.
V dnešní době naprosto dostačující výbava pro běžný pracovní notebook. Velmi elegantní je hliníkový vnější kryt, který je doplněný duhovou modrou linkou po krajích a logem honor po vzoru zadních krytu telefonů honor ve stylových duhových odstínech.
Příjemná výdrž, baterie utáhne celý den v pohodě
Velmi překvapivá je výdrž interní baterie, která nemá možnost jednoduché výměny. Naměřili jsme v běžném používání (Wi-Fi, internet, přehrávání videa) necelých 12 hodin, což ve spojení s rychlou nabíječkou s výkonem 65 W, která je schopna na 80 % nabít počítač za 45 minut, velmi dobrý výsledek. Dle osobních testů se dá říct, že počítač lze bez velkých obtíží používat celý den z baterie a večer jej nabít společně s telefonem.
Jedno velké plus vidím i v použití dobíjecího konektoru typu USB-C, který se dnes objevuje na čím dál větším procentu mobilních telefonů. Výhoda je jasná, když už potřebujete nabíječku, dá se s ní dobít i mobilní telefon a odpadá tak nutnost vozit s sebou dva nabíjecí adaptéry. Sluší se i dodat, že notebook nelze nabíjet běžnou nabíječkou na mobily.
Po našich testech sice lze počítač napájet běžnou nabíječkou, ale procento baterie se nám nehnulo, lze ho v nouzi tedy použít jako stolní počítač, toto řešení ale nedoporučujeme a vždy je vhodnější použít originální nabíječku.
Skvělá funkce MagicLink
Za zmínku stojí i funkce MagicLink, která je úzce spojena s NFC, Bluetooth a Wi-Fi v jednom. Jedná se o velmi praktickou možnost přenosu souborů z telefonu a tabletu pouhým přiložením k zařízení. Jelikož jsem uživatel mateřského Huawei, tuto funkci jsem mohl vyzkoušet (fukce je nyní omezena pouze pro telefony Huawei a Honor) a je nutno říct, že funguje perfektně.
Zvuk je zastoupen tradičně dvojící reproduktorů, které na svůj účel bohatě postačí. Běžné je, že jsou slabší v basech, naopak mě hodně překvapilo podání výškových tónů, které je až překvapivě slušné.
MagicBook není určen na stříhání a modelaci zvuku, takže na běžné „pípání“ systému, občasný poslech videa bohatě postačí. Po několika týdenním testování mohu říct, že jsem si Magicbook oblíbil, a to pro jeho dobrou mobilitu a především výdrž na baterii.
I přes výsledek v benchmarku 3DMarku, kde počítač dosáhl na solidních 9 378 bodů, je jasné, že se nejedná ryzí o herní stroj, ale o počítač na běžné použití a kancelářskou činnost. I přes to všechno jsem ho otestoval i oblíbené onlinovce World of Warcraft, kde na vyšší střední detaily ve Full HD (1080p) vykazoval 70 až 120 snímků za sekundu (FPS), což je solidní výsledek.
Trochu horší to bylo v Call of Duty Warzone, kde i na nižší detaily byly znát limity grafické karty a dosahoval jsem pouze výsledku kolem 30 snímků za sekundu. Situace byla podobná i v GTA V a Assassins Creed Syndicate. MagicBook zkrátka na hry určený moc není.
Mám si ho pořídit?
Závěrem bych chtěl shrnout přibližně dva týdny každodenního používání tohoto počítače. Velmi příjemný a moderní design zaujme snad každého. Start systému v řádu vteřin je sice dnes běžné, ale v tomto případě bych řekl, že je ještě o krok rychlejší. Klávesnici a touchpadu nelze nic vytknout. Zajímavý gadget v případě kamery v klávesnici je také výborný nápad.
Co se nám líbilo
- Perfektní klávesnice
- Kvalitní zpracování šasi
- Superrychlé nabíjení
- Dobrá výdrž
- Dostačující výkon
- Velmi dobrý poměr cena/výkon
- Chytře umístěná webkamerka
Co se nám nelíbilo
- Nepřítomnost značkové brašny v balení
Zajímavá recenze na zajímavý počítač. Díky
Super!