Měsíc

Měsíc se vzdaluje od Země a dny jsou stále delší. Vědci NASA to zjistili díky misím Apollo

  • Měsíc se od Země neustále vzdaluje
  • Jednou možná odejde navždy

Koukat na Měsíc, když na obloze září, je zážitek, který se nikdy neomrzí. Ale věděli jste, že vzdálenost mezi Zemí a naším přirozeným satelitem se každý rok o tři až čtyři centimetry zvětšuje?


Nepřehlédněte: Kapr koi ve vzdáleném vesmíru, vědci NASA zveřejnili unikátní fotografii


Měsíc se vzdaluje od Země

Vědci se dříve domnívali, že gravitační síla umožňuje Měsíci zůstat v konstantní vzdálenosti od naší planety. Před lety však experti z NASA zjistili, že spojení mezi oběma tělesy „slábne“.

Protože vztah mezi Zemí a Měsícem zažívá postupný „rozpad“, zeměkoule se otáčí pomaleji kolem své osy. V důsledku toho se stále více prodlužují dny. „S tím, jak se Měsíc vzdaluje, je Země jako rotující krasobruslař, který zpomaluje, když natahuje ruce,“ řekl spoluautor nové studie Stephen Meyers z Wisconsinské univerzity v Madisonu.

V roce 1969 byly při misích Apollo na povrchu Měsíce instalovány koutové odražeče – desky, které odrážejí světlo a vědci je využívají k přesnému měření času. V rámci měření k nim vysílají paprsky světla a čekají, za jak dlouho se odrazí zpátky. Když se odezva prodlužuje, vědí, že Měsíc se vzdálil a o kolik.

Experti využívají toho, že známe přesně rychlost světla, takže snadno spočítají aktuální vzdálenost mezi oběma kosmickými objekty. Výpočty z posledních let ukazují, že Měsíc se v současnosti každý rok od Země skutečně vzdaluje, a to přesně o 3,82 centimetru.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplas

Máme se bát budoucnosti?

Měsíce je dnes od Země vzdálený 384 403 kilometrů, ale dříve, před mnoha miliardami let, byl mnohem blíže. Vědci spočítali, že před 2,45 miliardami let měl den na naší planetě ve skutečnosti pouze 16,9 hodiny, zatímco dnes má oficiální hodnotu 24 hodin.

Pokud se podíváme do budoucnosti, pak asi za 50 miliard let nastane den, kdy dráha Měsíce dosáhne své maximální velikosti. V té době bude jeden oběh Měsíce (jeden měsíc) trvat 47 dní. Doba rotace Země bude také 47 dní, což znamená, že jedna strana Země bude vždy přivrácena k Měsíci, stejně jako je v současnosti jedna strana Měsíce vždy přivrácena k Zemi.

Po synchronizaci celého tohoto systému na sebe obě tělesa přestanou vzájemně působit slapovými jevy a Měsíc se přestane vzdalovat a zůstane na své pozici. Taková je alespoň prognóza vědců.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: The Sun, Interesting Engineering, The Space, Unilad

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. 3 až 4 cm za rok je stejné číslo jako 382 mm za rok????

  2. Myslím že za 50 miliard let to asi už nebude trápit nikoho z nás.

  3. A za jak dlouho se ty paprsky odrazí zpátky ?? Snad okamžitě pane překladateli nebo ony si to rozmýšlí kdy se mají odrazit ?

  4. Tato skutečnost je známa i bez misí Apollo, ty to jen umožnily změřit. Je to proto, že po vzniku Měsíce se Země otáčela rychleji, než byl oběh Měsíce kolem Země, slapové vzdouvání (vlny) se proto za rotací Země zpožďuje a brzdí ji a moment hybnosti se přenáší na Měsíc (proto se vzdaluje). Kdyby to bylo naopak, Měsíc by už dávno na Zemi spadl. To se ale dá vše vypočítat. Kromě toho za 50 mld. let už žádná Země nebude, Slunce ji za přibližně 7 mld. let pohltí.

Comments are closed.