- Donald Trump zesiluje tlak na Huawei
- Dodávky procesorů povolil jen po dobu následujících 120 dní
- Poté Huawie přijde o možnost procesory nakupovat
- Čína hrozí odvetou
- Sankce mohou dopadnout na Apple a další americké firmy
Páteční oznámení Washingtonu o zahájení kroků, které mají ztížit Huawei přístup k dodávkám čipů potřebných při výrobě smartphonů, nezůstalo bez odpovědi. Čína nyní vyzývá Spojené státy, aby firmu přestaly omezovat, jinak sáhne k odvetným opatřením. Ta by bolela například americké giganty Apple nebo Qualcomm.
Trump přitopil pod kotlem, za 120 dní už žádné procesory
Spojené státy v pátek sice prodloužily výjimku pro Huawei, takže firma může po dobu následujících 90 dní nadále poskytovat servis svým zákazníkům, a mimo jiné tedy nabízet i aktualizace pro telefony vyrobené před květnem loňského roku. Kromě toho americké ministerstvo obchodu ale také současně oznámilo, že vláda zavádí sérii opatření, které mají za cíl jediné – odstřihnut Huawei od dodávek procesorů.
Pokud by se to Spojeným státům podařilo, jako že se jim to na 99,9 procenta nejspíše podaří, Huawei to značně ztíží podnikání, a to přitom nejen na trhu s mobilními telefony. Největším dodavatelem čipů pro Huawei je momentálně tchajwanský podnik Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).
Věc se má nyní tak, že v TSMC (a jiných podnicích) musí v USA požádat o licenci dřív, než čipy Huawei dodají, což pro tohoto výrobce bude představovat neřešitelný problém. Dosavadní výjimka pro dodávky čipů platí 120 dní od pátku 15. května. Následně už se Huawei k čipům nejspíše nedostane, nebo jen ve značně omezeném množství.
Dopadnou sankce na Apple nebo Qualcomm?
Čínská administrativa proto také už hrozí odvetou. Tamní ministerstvo uvedlo, že ČLDR bude hájit legitimní práva a zájmy čínských společností. Sankce ze strany Číny mohou dopadnout na společnosti jako je Apple, Cisco Systems nebo Qualcomm.
Obchodní válka mezi Čínou a USA trvá už rok
Americká vláda Huawei dlouhodobě považuje za bezpečnostní hrozbu. Firmu viní z krádeže duševního vlastnictví a špionáže. Citlivé informace má přitom podnik dodávat přímo vládě v Pekingu. A přestože Huawei veškerá nařčení odmítá, už před rokem přišel o přístup k plnohodnotnému operačnímu systému Android.
V telefonech vydaných po 15. květnu loňského roku se tak nenachází služby a aplikace společnosti Google, tedy například Obchod Play, YouTube, nebo Gmail. Huawei proto urychluje práce na vývoji vlastního obchodu AppGallery. Pokud však přijde o možnost dodávat do svých telefonů moderní čipy, nebude mu to nic platné.